Mostki termiczne

mostki termiczne

Tekst powstał przy współpracy z domyhybrydowe.pl/system-hybrydowy.

Domy hybrydowe charakteryzują się wysoką energooszczędnością i bardzo dobrą izolacją termiczną. Utrata ciepła jest właśnie jednym z poważniejszych problemów, jeśli chodzi o oszczędzanie na energii.  Wysokie rachunki za ogrzewanie są odzwierciedleniem problemów z utratą ciepła. W jaki sposób ucieka ciepło w naszych domach?

mostek termicznyOprócz złej izolacji ścian, energia cieplna ucieka również przez nieszczelne drzwi oraz okna. Istnieje jeszcze inny sposób: mostki termiczne. Czym one są? Są to miejsca w przegrodzie budynku, gdzie przy różnicy temperatur zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz ma się do czynienia z miejscowym wychładzaniem przegrody. Są to często ściany o większym przewodnictwie cieplnym. Mamy tu do czynienia z niekontrolowaną i wzmożoną utratą ciepła. Najczęściej występuje przy połączeniach dachu ze ścianą zewnętrzną, na połączeniu balkonu ze stropem oraz przy obsadzeniu okien.

Zjawisko to jest nie tylko niekorzystne ze względu na utratę ciepła. Bardzo często dochodzi do tego, że temperatura obniża się w tych punktach do tego stopnia, że pojawia się ryzyko zawilgocenia ścian. Wilgotność prowadzi do pleśnienia ścian i powstawania grzybów. Można je rozpoznać po czarnym lub zielonym kolorze. Towarzyszy im też zapach
stęchlizny. Jaki wpływ ma to na człowieka? Grzyby mogą powodować alergię lub powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego lub grzybicze. Najbardziej narażone są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz z niską odpornością.

Skoro mostki termiczne są tak dużym problem to jak z tym walczyć? Przede wszystkim warto dobrze poznać projekt domu i zwrócić uwagę na jego wykonanie. Na początkowych etapach można jeszcze zapobiec i ulepszyć projekt. W większości wypadków usunięcie mostka termicznego jest niewykonalne, dlatego jeśli nie zainteresujemy się tym odpowiednio wcześnie to możemy mieć później problem. Jeśli borykamy się z tym problemem, to warto sprawdzić sposoby docieplania budynku, który w pewnym stopniu pozwoli na zminimalizowanie problemu związanego z utratą ciepła przez mostki termiczne.