4 sposoby na zaoszczędzenie na kosztach kredytu

Zdarza się, że zaciągnięcie kredytu jest jedynym rozwiązaniem, które może pomóc w wybrnięciu z trudnej sytuacji finansowej. Decydując się na kredyt warto jednak podejść do niego merytorycznie. Zapoznanie się z jak największą ilością ofert to podstawa wybrania korzystnego rozwiązania. Jak jeszcze możemy zaoszczędzić na kosztach kredytu?

Pierwszym krokiem, od którego powinno rozpoczęcie się poszukiwanie kredytu to dokładna analiza ofert. Bardzo ciekawym urządzeniem jest internetowy kalkulator kredytowy, dzięki któremu można zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Kredytowy kalkulator internetowy działa bardzo intuicyjnie i pozwala na szybkie poznanie swoich zdolności kredytowych wraz z ofertą banków, które byłyby skłonne podjąć z klientem współpracę.

Sprawdzając oferty kredytowe należy pamiętać, że oferty banków są bardzo różnorodne. Odmowa udzielenia kredytu w jednym banku nie znaczy, że inne banki potraktują potencjalnego kredytobiorcę tak samo.

Wkład własny

Starając się o kredyt warto wnieść duży wkład własny. Dlaczego? Kredyt, który ma zapewniony tylko obowiązkową ilość wkładu własnego jest zawsze ryzykowny dla banku. W takiej sytuacji bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia, jakim może być ustanowienie hipoteki na innej nieruchomości, czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Niższy wkład własny powoduje również, że naliczane są odsetki od wyższego kapitału, co również znacząco wpływa na koszt kredytu.

Okres kredytowania

Skrócenie okresu kredytowania wiąże się z podniesieniem wysokości miesięcznej raty, ale jednocześnie może wiązać się z dużymi oszczędnościami. To rozwiązanie trzeba bardzo dokładnie przemyśleć i mierzyć siły na zamiary. Oszczędności ze skrócenia okresu kredytowania nie pomogą, gdy miesięczna rata przerośnie możliwość regularnych spłat.

Negocjacja warunków umowy

W warunkach wzmożonej konkurencji banki mogą w bardziej elastyczny sposób podchodzić do klientów. Dzięki temu istnieje szansa negocjacji umowy kredytowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bank może przedstawić klientowi dwa warianty kredytowania hipotecznego – standardowego oraz promocyjnego, który uwzględnia skorzystanie z innych produktów bankowych.

Wbrew temu, co myśli spora grupa klientów, warunki umowy kredytowej mogą podlegać negocjacjom. Warto zawsze dobrze przygotować się do takich rozmów. Argumenty merytoryczne, takie jak atrakcyjna oferta konkurencji, długoletni związek z bankiem, czy wysoki wkład własny na pewno będą miały znaczenie.

Zaciągnięcie kredytu to duże obciążenie finansowe, które towarzyszy kredytobiorcy przeważnie wiele lat. Warto szukać oferty, która okaże się najkorzystniejsza, tak by kredyt w przyszłości nie okazał się zbyt dużym obciążeniem budżetu domowego.