Dolar kanadyjski – informacje na tematy waluty kanadyjskiej

Na terenie Kanady obecnie obowiązuje dolar kanadyjski, czyli waluta, która ma silne powiązania z dolarem amerykańskim. Te powiązania walutowe nie dziwią, ponieważ gospodarka kanadyjska w dużej mierze uzależniona jest od sytuacji aktualnie panującej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Historia dolara kanadyjskiego

Dolar kanadyjski wprowadzony został przez Bank of Montreal w 1817 roku, aby zapanować nad chaosem walutowym, który panował w tych czasach na terenie kraju. W obiegu pozostawało wiele zupełnie niezwiązanych ze sobą walut, czyli zarówno funty szterlingi i francuskie franki, jak i hiszpańskie talary. Dochodziło nawet do sytuacji, w których Kanadyjczycy płacili monetami z południowo amerykańskich krajów. Nie wszystkie prowincję Kanady przyjęły natychmiastowo nową walutę tak, że dolar kanadyjski zastąpił w pełni inne pieniądze dopiero w roku 1871. Stało się to za sprawą ustawy, którą kanadyjski rząd określił mianem Uniform Currency Act.

Wykres kursu dolara kanadyjskiego. Źródło: dobrykantor.pl

Specyfika kanadyjskiego dolara

Nie uchodzi wątpliwości, że dolar kanadyjski wzorowany był na tym amerykańskim. W Kanadzie walutę określa się nawet tym samym wzorem, poprzedzając go jedynie dużą literą (C) dla rozróżnienia. Jeden C$ dzieli się na 100 centów, zupełnie jak ma to miejsce w przypadku waluty siostrzanej. Kanadyjskie banknoty długi czas zdobione były przez wizerunki ptaków wodnych. To dlatego właśnie w dzisiejszej Kanadzie można spotkać zwyczajowe nazwy pieniędzy, które brzmią odpowiednio loonie w anglojęzycznej części Kanady oraz huard – w części francuskiej.

Kanadyjskie nominały

Kanadyjskie monety można obecnie spotkać w nominałach takich jak 5, 10, 25, 50 centów oraz 1 i 2 dolarów. Moneta o nominale 1 centa została wycofana, ponieważ na wskutek wzrostu inflacji jej wartość diametralnie spadła. Płatność monetą zwyczajnie przestała mieć sens wobec panujących cen. Moneta z oficjalnego obiegu wycofana została w roku 2013 i od tego czasu nie można jej wymieniać. Niezwykle rzadko spotykana jest natomiast moneta o nominale 50 centów. Taka moneta posiada wartość kolekcjonerską, która zdecydowanie przewyższa wartość pieniężną, którą reprezentuje, co jest bardzo ciekawym przykładem.

Przyszłość dolara kanadyjskiego

Ze statystyk wynika, że walutę tę wymieniają przede wszystkim osoby pracujące na terenie Kanady lub te, które przygotowują się do podróży w celach turystycznych. Waluta kanadyjska zdecydowanie umocniła się w ostatnim czasie tak, że można rozważyć inwestycję w kanadyjskiego dolara. Kantor internetowy pozwoli na wybór najkorzystniejszego momentu na wymianę waluty przy sprzyjającym kursie.