Dwie drogi

Gdy napiszemy już własną książkę, przychodzi czas na jej publikację. Zadajemy sobie wtedy pytanie jak wydać książkę? Są dwie drogi: przez wydawnictwo lub self-publishing. Czym jest „samopublikowanie” i dlaczego jest tak bardzo popularne?

Self-publishing jest odpowiedzią dla ludzi, którzy chcą uniknąć przekazywania swoich praw autorskich na rzecz dużych wydawnictw i chcieliby opublikować książki na własnych warunkach. W ostatnich latach zjawisko to przybrało na sile i powoli dociera również do Polski. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim Internetowi i pojawianiu się e-księgarni, które oferują szybkie wydanie dzieła danego autora. W Polsce nie pojawił się jak dotąd serwis typowo self-publishingowy jak na zachodzie, ale zainteresowanie tego typu usługami rośnie.

Poprzez samopublikacje omija się podpisywanie umów z wydawnictwem czy hurtownią, nie ma kosztów związanych z organizacją transportu oraz drukowaniem książki. Tak naprawdę potrzebujemy tylko komputera z dostępem do Internetu. Osoba, która publikuje książkę jest autorem, wydawcą, marketingowcem i grafikiem w jednym. Samodzielnie tworzy się okładki, opisy i można dokonywać zmian, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku, gdy nie ma okładki, to jest ona generowana automatycznie przez księgarnię. To autora zależy, czy tytuł odniesie jakiś sukces. Nie jest to proste zadania, ze względu na to, że jest bardzo wielu autorów publikujących własne dzieła w takich serwisach. Autorzy muszą zadbać o to, aby kierować ruch na serwisy, gdzie znajdują się ich publikacje. Zajmuje to dużo czasu i trzeba być aktywnym w swoich działaniach, żeby wytworzyć zainteresowanie.

Istnieje przekonanie, że publikowanie w ten sposób sprzyja wzrostowi słabej jakości treści. Nie jest to do końca prawdą. W tradycyjnych wydawnictwach często dochodzi do tego, że zostają publikowane książki bez edycji lub takie, które są mało ciekawe. Różnicą jest to, że w Internecie łatwiej o zebranie negatywnych recenzji lub kompletne pominięcie takiego tytułu. Nie ma reguły na to co odniesie sukces, co spodoba się czytelnikom lub co zwróci uwagę.