Ile trzeba czekać na pieniądze?

Pisarze wydając książkę liczą na szybki zarobek. Niestety nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Według powszechnej opinii pieniądze na rynku literackim trafiają do autora po dosyć długim czasie. Dlaczego tak się dzieje?

Nawet najlepsi gracze, którzy trafili swoim dziełem do zaszczytnego grona „bestsellerów”, muszą liczyć się z oczekiwaniem. Zwykle dzieje się tak, że dystrybutorzy, w postaci wielu znanych firm, jak np. Empik, zwlekają z płatnościami. Bywa tak, że wydawnictwa czekają od nich na pieniądze nawet kilka miesięcy. Czas ten może się wydłużać. Zatem zanim pieniądze do nas trafią, trzeba czekać na przelew od wydawcy. To dodatkowe opóźnienie. Warto w takim przypadku na etapie negocjacji warunków starać się o zawarcie punktu o zaliczce na poczet sprzedaży. Pozwala to nie zostać autorowi z niczym.

Niestety tak wygląda rzeczywistość. Jeśli ktoś nastawia się na szybki zysk, może się przeliczyć. Czasami proces ten odbywa się o wiele sprawniej. Wszystko zależy od dystrybutora i pośredniczącego w całym procesie wydawnictwa. Na podstawie partnerskich umów między nimi możliwe jest szybsze uzyskanie środków. To ważne głównie dla pisarza. Warto więc spytać o to wydawcę przed podpisaniem umowy.