Jak wydać książkę?

Napisałeś książkę? Wysłałeś ją do korekty? Chcesz dowiedzieć się jak wydać książkę – https://novaeres.pl/publikuj-w-novae-res? Nie wiesz gdzie się zwrócić z napisanym tekstem? A może nie masz pojęcia jak pokonać wydawnicze procedury? Można samemu wydać książkę? Ile to właściwie kosztuje?

Skoro ktoś zadał sobie tyle trudu, aby napisać tekst książki, warto pomyśleć co z tą kwestią dalej zrobić. Z pewnością jego przeznaczeniem nie jest szuflada. Jeśli pomysł był dobry, to czemu go nie ujawnić. Na światło dzienne codziennie wychodzą perełki chowane gdzieś w pokoju, a na pytanie jak wydać książkę odpowiada sobie większość początkujących autorów. Możliwości wydania jest kilka, choć osoby początkujące w tej branży pewnie widzą tylko dwie. Są nimi współpraca z wydawnictwem oraz samofinansowanie. Osoby z branży wiedzą jednak, że istnieją pośrednie sposoby. Wszystko zależne jest od tego jak napisało się książkę oraz jakimi środkami się dysponuje.

Jak wydać książkę? Tradycyjny sposób

Składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest znalezienie wydawcy, co samo w sobie jest niezwykle trudnym zadaniem. Kolejno trzeba przedstawić mu swoje dzieło i czekać na odpowiedź, która zwykle jest bardzo długa. Przy zgodzie następuje praca nad doszlifowaniem tekstu i przygotowanie go do wypuszczenia na rynek. To tak pokrótce odpowiedź na pytanie jak wydać książkę. Rozwińmy jednak to o bardziej szczegółowy opis oraz kilka porad.

Szukanie wydawcy

Łatwo popełnić błędy w pogoni za wydaniem książki. Warto jednak dopasować swój tekst do samego wydawnictwa. Należy zwrócić uwagę na tematykę, w jakiej odnosi sukcesy. Przykładowo wysyłając zgłoszenie do firmy zajmującej się poradnikami nie będzie dobrym pomysłem. Dlatego to takie ważne, jeśli ktoś nie wie, jak wydać książkę.

Wskazówki:

Należy zwrócić uwagę na stronę internetową wydawcy. Można na niej znaleźć informacje, na temat długości działania na rynku, książek, jakie wydaje, czy jacy autorzy z nim współpracują. Pozwoli to między innymi określić jego tematykę. W księgarniach dostępne są zapewne egzemplarze już wydane, więc można je przejrzeć na próbę. Przeszukując portale na hasło jak wydać książkę można takich cennych informacji nie znaleźć. Jest to świetny sposób aby sprawdzić wydawcę.

Aby w ogóle znaleźć chętne go na wydanie książki trzeba ją dobrze przedstawić. Takie podstawowe informacje zawsze znajdzie się na ich stronie www. W większości przypadków to wystarcza. Jednak preferowane jest krótkie zachęcenie i streszczenie informacji w niej zawartych. Taki zabieg może wpłynąć pozytywnie na zainteresowanie recenzenta i tez szybciej spojrzy na wybraną książkę. Jak wydać książkę skoro na odpowiedź czeka się tak długi czas. To najdłuższy element całego procesu. Trzeba przygotować się na trzy wersje – brak odpowiedzi, odmowę oraz zgodę. W przypadku pierwszego, warto sprawdzić, czy nie widnieje jakaś informacja o maksymalnym czasie odpowiedzi. Przykładowo, jeśli będzie ona wynosić 9 miesięcy, to po tym czasie na pewno się nie odezwą. Z kolei odpowiedź odmowna czasami przychodzi, może być uzasadniona lub nie. Jeśli będzie to jakaś treść, można z niej wyłapać w czym jest problem. Może treść była za słaba, może przyczyna jest inna. Jeśli trafiła się pozytywna odpowiedź – gratuluję!

Jak wydać książkę skoro się ma wydawcę?

Skoro mamy pewność, że nasza książka ujrzy światło dzienne, można przejść do negocjacji. Każde wydawnictwo to inny model współpracy. W tym etapie ustala się oczekiwania i zasady. Jeśli coś jest niejasne, warto pytać. Rozmawiając o tym jak wydać książkę warto zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie, jak:

Umowa – finansowanie w całości przez ten podmiot sprawia, że autor zrzeka się na czas określony lub też nie praw autorskich. Jednym się to podoba, innym nie. Warto jednak wynegocjować sobie ujęcie czasowe.

Współpraca – aby dograć kwestię jak wydać książkę należy ściśle określić warunki współpracy. Warto dogadać się, w jakim czasie zostanie ona wydana, jak będzie wyglądał cały plan.

Jak wydać książkę za pośrednictwem wydawnictwa – wady i zalety

Wady:

  • Niska prowizja
  • Długi czas oczekiwania na gotowe egzemplarze
  • Brak/ograniczony wpływ na ostateczny wygląd książki.

Zalety:

  • Brak kosztów związanych z wydaniem książki
  • Brak odpowiedzialności za marketing i promocję
  • Korekta, redakcja oraz okładka wykonane przez profesjonalistów.