Książka w wersji papierowej czy e-book?

Otwarta stara ksiażka, leżąca na grzbiecie, na stole

Niemal każdy miłośnik czytania zadał sobie kiedyś pytanie: co będzie dla mnie lepszym rozwiązaniem – tradycyjne książki czy czytnik e-booków? Każde rozwiązanie posiada zalety, jak i wady, które warto rozważyć wcześniej niż później. Jeśli również poszukujesz odpowiedzi na tytułowe pytanie, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym analizujemy oba rozwiązania.

Doznania z czytania

Niektórzy czytelnicy mówią, że nic nie jest w stanie zastąpić zapachu książki i uczucia wertowania kolejnych stron ulubionej powieści. Inni cenią sobie natomiast osiągnięcia współczesnych technologii i wolą czytać tekst na ekranach urządzeń. Nie ma tutaj złych czy dobrych opinii – wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji.

Cała masa książek

Pod względem ciężaru, jaki trzeba ze sobą nosić będąc fanem literatury, zdecydowanie wygrywają czytniki. Masa standardowej książki w papierowym wydaniu wynosi 250 gramów, natomiast czytnika – około 150. Należy mieć na uwadze, że współczesne czytniki mogą pomieścić na swoim dysku tysiące książek. Jest to ogromna oszczędność miejsca i papieru!

Wygoda użytkowania

Czytnik e-booków na szczycie ksiażęk położonych na trawieCzytniki są przeważnie na tyle małe, że zmieszczą się w każdą torbę czy plecak – podróżowanie z czytnikiem to czysta przyjemność, a jednocześnie dzięki ekranom o przekątnej 8 lub 10 cali zapewniają całkiem dobre warunki do czytania. Argumentem przeciwko temu rozwiązaniu może być to, że wielogodzinne wpatrywanie się w wyświetlacz może powodować przemęczenie wzroku. Obecnie producenci wyposażają jednak swoje urządzenia w odpowiednie filtry i odpowiednią strukturę, która zapobiega temu problemowi.

Wytrzymałość

Najnowsze czytniki e-booków to urządzenia na tyle wytrzymałe, że nie straszne będą im krople wody czy wysoka temperatura. W przypadku książek należy uważać na wszelkie czynniki środowiska – nawet przypadkowa styczność z wilgotnością lub zapałką może być dla nich zabójcza! Papierowe wydania są także narażone na uszkodzenia pojedynczych stron, np. na drodze podarcia, o co nie musimy się bać w przypadku czytników.

Podsumowanie

W obecnych czasach większość argumentów przemawia za czytnikami e-booków, aniżeli za papierowymi wersjami książek. Wiążą się one nie tylko z oszczędnością miejsca, papieru, ale też pieniędzy – urządzenia te nie należą do najdroższych, a ceny plików są niższe niż tradycyjnych wydań. Ostateczna decyzja zależy jednak od naszych preferencji.