Od czego zacząć pisanie książki?

Maszyna do pisania i inne przedmioty, które mają ułatwić napisanie książki

Z pewnością każdy, kto postanowił napisać własną książkę zastanawiał się kiedyś nad tym jak w ogóle zacząć realizować swoje marzenie. O dziwo, często okazuje się, że całe przedsięwzięcie jest znacznie trudniejsze, niż początkowo zakładaliśmy. W poniższym artykule postaramy się przedstawić sposoby, dzięki którym bezproblemowo zaczniesz stawiać swoje kroki jako autor nowej powieści.

Najważniejszy jest pomysł

Skoro planujesz napisanie swojej książki, to zapewne wpadłeś już na jakiś pomysł. Problem tkwi jednak w tym, że musi być on oryginalny, nietandetny, i co najważniejsze – przemyślany. Zmiana koncepcji książki, gdy już jesteś w trakcie jej pisania nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych (o ile jest możliwa).

Przemyśl też to, jaki styl chcesz nadać swojej powieści, a następnie trzymaj się go aż do końca. W kontekście pisania, konsekwencja jest niezwykle istotną kwestią, która razem z pomysłem mają decydujący wpływ na to, czy Twoje dzieło w ogóle będzie się sprzedawać.

Rób notatki

Nie mając bazy wiedzy dotyczącej bohaterów – czy właściwie czegokolwiek, co dotyczy tworzonego przez Ciebie świata – daleko nie zajedziesz. Najlepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie katalogów z kartami wszystkich postaci, które będą uzupełniane w miarę rozwoju wydarzeń.

Wieczne pióro piszące słowa w notatniku

Warto też zapisywać sobie wszelkie nowe pomysły dotyczące wątków pobocznych i szczegółów fabuły głównej.

Nie śpiesz się

Pośpiech w pisaniu – zwłaszcza na początkowym etapie – może okazać się zgubny. Im szybciej starasz się napisać swoją książkę, tym większe jest prawdopodobieństwo popełnienia błędu, np. w chronologii czy ciągu logicznym wydarzeń.

Research, research, research…

Bez wiedzy daleko nie zajedziesz. Każdy autor powinien mieć pojęcie o świecie – nie tylko o zagadnieniach, które bezpośrednio dotyczą jego książki. Pisząc jednak powieści o określonej tematyce (np. kryminały czy tomy historyczne), musisz doskonale znać wszelkie fakty i zależności związane z tymi dziedzinami.

Najlepiej będzie, jeśli kumulować i zgłębiać wiedzę zaczniesz przed rozpoczęciem pisania – w ten sposób oszczędzisz sobie poprawek, które mogą okazać się zabójcze, kiedy się nawarstwią.

Podsumowanie

Rozpoczęcie prac nad książką to ekscytujący moment dla każdego autora. Jest to także coś, co wymaga masy przemyśleń i odpowiedniego przygotowania. Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością za jakiś czas ujrzysz swoją powieść na sklepowych półkach!